Obavijest

Collapse
No announcement yet.

T&P ispravke na ECDIS-u

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    T&P ispravke na ECDIS-u

    Pozdrav kolege,

    Kako su vetting inspektori poceli pilat po tome zanima me kako vi trazite t&p korekcije za vasu rutu?

    Znaci, ne mogu shvatit kako naci koja t&p korekcija bi trebala odgovarat mojem ENC-u. Neke drzave imaju AIO i time je t&p pokriven ali sta je sa onima koje nemaju, kako te ispravke naci?
    Jedino objasnjenje koje imam je rucno pretrazivati prema kartama za to podrucije i onda otprilike ucrtat t&p koji bi trebao biti na toj poziciji ali to pretrazivanje bi duze trajalo nego ucrtavanje :/

    Od kolega sam cuo jos dva nacina pretrazivanja:
    1) tako da se napravi plan putovanja preko chartco programa i on ti izbaci t&p za tvoje putovanje
    2) preko ADC (Admiralty Digital catalogue), slican princip kao chartco.

    jos nisam probao ova dva nacina ali me svejedno zanima ima li tko ideju kako LAKO pronaci t&p za ENC.

    Eto, pa ako netko ima ideju neka podijeli...

    #2
    Za one drzave ciji hidrografski instituti ne izdaju T&P korekcije za vlastite ENCove dolazi AIO odnosno Admiralry izdaje EP noticu koja se odnosi na TP noticu Admiralty papirnate karte za odredjeno podrucje na ENCu gdje nema TPa hidrografskog instituta. Kako je izasao AIO V.2 vise ne prikazuju sve poligone kako se AIO aktivira vec one koje se odnose za gore spomenuti slucaj. Zato ti u opisu EPa i pise npr. (GB chart shows...). Jer je ta korekcija radjena na osnovu TP notice za Admiralty papirnatu kartu, a kako postoji, no hidrografski instut doticne zemlje ENCa ne izdaje TP korekcije za iste, AIO prikazuje EP kao obavijest za noticu ...

    Ako koristis ChartCo kao PassagePlaner on ti u postupku izrade PPa ima opciji prikaza svih AIOa vezanih za rutu kao sazetak ili u detalje sa tekstom ali to ti ovisno o duljini puta moze imati desetke stranica ....

    Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk


    Last edited by Pelorus; 17-09-18, 04:25 AM.

    Comment


      #3
      Originally posted by Pelorus View Post
      Za one drzave ciji hidrografski instituti ne izdaju T&P korekcije za vlastite ENCove dolazi AIO odnosno Admiralry izdaje EP noticu koja se odnosi na TP noticu Admiralty papirnate karte za odredjeno podrucje na ENCu gdje nema TPa hidrografskog instituta. Kako je izasao AIO V.2 vise ne prikazuju sve poligone kako se AIO aktivira vec one koje se odnose za gore spomenuti slucaj. Zato ti u opisu EPa i pise npr. (GB chart shows...). Jer je ta korekcija radjena na osnovu TP notice za Admiralty papirnatu kartu, a kako postoji, no hidrografski instut doticne zemlje ENCa ne izdaje TP korekcije za iste, AIO prikazuje EP kao obavijest za noticu ...

      Ako koristis ChartCo kao PassagePlaner on ti u postupku izrade PPa ima opciji prikaza svih AIOa vezanih za rutu kao sazetak ili u detalje sa tekstom ali to ti ovisno o duljini puta moze imati desetke stranica ....

      Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk

      Znaci hoćeš reći da se T&P ubiti ucrta sam ili preko ENC update-a ili preko AIO-a? Zasto onda neki T&P kad usporedis sa papirnatom kartom nije ucrtan na EDISU? Mozda nisam isao za tim Da su neki t&p automatski ucrtani preko ENC-a. Bas cu pogledat to danas.
      Tnx

      Sent from my SM-G960F using Pomorac.net

      Comment


        #4
        Nije urctan na ENCu jer ne rade svi hidrografski instituti TP notice za njihove ENCove. Neki rade, a neki ne.

        Npr. Indija ne izdaje TP notice za njihove ENCove, ali izdaje notice za papirnate karte , a koje koristi onda Admiralty za izradu paprinatih karata. Za situacije kad hidrografski instituti ne izdaju TP notice za ENCove Admiralty izdaje u sklopu AIOa EP (ENC preliminary) notice za odredjeni indijsko ENC, a notica je zapravo Admiralty notica za paprinatu kartu tog podrucja na kojeg se i ENC odnosi i tako se doskace problemu kad hidrografski instituti ne izdaju TP notice za ENCove.

        Ne znam koji ECDIS koristis ali kad radis passage planning aktiviraj AIO tako da mozes vidjeti TP poligone podrucja da vidis sta se odnosi na tvoj put odnosno sta trebas ucrtati od toga.

        U predhodnoj verziji AIOa postojali u sklipu tjednog updatea izlazili su TP notice i za ENCove hidrografakih instituta koji su ih i izdavali pa bi imao TP noticu za situaciju koja je vec oznacena na ENCu. Od AIO V2 to nije slucaj pa ce tjedni AIO update imati samo obavijesti u za odredjeni ENC samo za slucaj kad hidrografski institut koji je doticni ENC izdao ne izdaje za njega i TP notice ...

        Ne znam jesam li ti jasan. Kad radis passage plan na ECDISu aktiviraj si AIO overlay i tamo ce ti biti prikazani svi TP i EP notice. Onda vidis koje se odnose na tebe direkt odnosno koje moras urctati, a koje su ti "Out of route".

        Kao sto sam iznad spmenuo, naletiti ces i na neke TP notice koje vec postoje ucrtane na ENCu, a to zato jer su ostale jos od vremena kad je u AIO islo sve, a institut koji je izdao taj ENC je u medjuvremenu izdao i TP za taj ENC odnosno urctao taj podatak u NE ENCa...

        To ti je jedini nacin - aktiviras AIO overlay i provjeri po citavom putu ..

        Cako ako imas aktivirane ENC credentials na ChartCou pa preko njega provjeravas, zna ti se dogoditti da ti ne prikaze sve TP notice (plavi i zeleni poligoni u kad tamo gledas).

        U ADCu nisam nikad koristio pa ne mogu reci ...

        Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk




        Last edited by Pelorus; 17-09-18, 02:18 PM.

        Comment


          #5
          Originally posted by Pelorus View Post
          Nije urctan na ENCu jer ne rade svi hidrografski instituti TP notice za njihove ENCove. Neki rade, a neki ne.

          Npr. Indija ne izdaje TP notice za njihove ENCove, ali izdaje notice za papirnate karte , a koje koristi onda Admiralty za izradu paprinatih karata. Za situacije kad hidrografski instituti ne izdaju TP notice za ENCove Admiralty izdaje u sklopu AIOa EP (ENC preliminary) notice za odredjeni indijsko ENC, a notica je zapravo Admiralty notica za paprinatu kartu tog podrucja na kojeg se i ENC odnosi i tako se doskace problemu kad hidrografski instituti ne izdaju TP notice za ENCove.

          Ne znam koji ECDIS koristis ali kad radis passage planning aktiviraj AIO tako da mozes vidjeti TP poligone podrucja da vidis sta se odnosi na tvoj put odnosno sta trebas ucrtati od toga.

          U predhodnoj verziji AIOa postojali u sklipu tjednog updatea izlazili su TP notice i za ENCove hidrografakih instituta koji su ih i izdavali pa bi imao TP noticu za situaciju koja je vec oznacena na ENCu. Od AIO V2 to nije slucaj pa ce tjedni AIO update imati samo obavijesti u za odredjeni ENC samo za slucaj kad hidrografski institut koji je doticni ENC izdao ne izdaje za njega i TP notice ...

          Ne znam jesam li ti jasan. Kad radis passage plan na ECDISu aktiviraj si AIO overlay i tamo ce ti biti prikazani svi TP i EP notice. Onda vidis koje se odnose na tebe direkt odnosno koje moras urctati, a koje su ti "Out of route".

          Kao sto sam iznad spmenuo, naletiti ces i na neke TP notice koje vec postoje ucrtane na ENCu, a to zato jer su ostale jos od vremena kad je u AIO islo sve, a institut koji je izdao taj ENC je u medjuvremenu izdao i TP za taj ENC odnosno urctao taj podatak u NE ENCa...

          To ti je jedini nacin - aktiviras AIO overlay i provjeri po citavom putu ..

          Cako ako imas aktivirane ENC credentials na ChartCou pa preko njega provjeravas, zna ti se dogoditti da ti ne prikaze sve TP notice (plavi i zeleni poligoni u kad tamo gledas).

          U ADCu nisam nikad koristio pa ne mogu reci ...

          Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk



          To sto si napisao sam i ja mislio do sada ali ispada da nije tako.. Evo primjera... Ima t&p 938(t)/12 za kartu 2214 (crno more) i kad pogledas na ECDISu nema ni ucrtana korekcija niti AIO... O tome ja pricam. Posaljem sliku ako uspijem

          Sent from my SM-G960F using Pomorac.net

          Comment


            #6
            You may only view thumbnails in this gallery. This gallery has 1 photos.

            Comment


              #7
              Razumijem sto mislis reci.
              Nema svih notica, zato bi trebao raditi (vjerujem da radis) neki tip tjednog NTM TP/AIO cross-checka ... Ne znam koji je ENC u pitanju ali Berthing ENCovi nisu obuhvaceni AIOm pa njih treba rucno provjeravati iz kumulativne liste TP notica za te ENCove ...

              Nije to bas sve idealno sredjeno i uskladjeno na (nasu) zalost ...

              Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk

              Comment


                #8
                Bas to, izgleda da postoji samo taj nacin... Sam svaku provijerit. Uhhh a jesu nam olaksali :/

                Comment


                  #9
                  Evo samo ako nekog zanima da zatvorimo temu... T&P za karte se NE UCRTAVAJU na ECDIS vec su one automatski stavljene ili preko ENC korekcije ili preko AIO ovisno o zemljama. Dakle, kazu iz admiralty-a. Na inspektoru je samo da provjeri koji ti je zadnji update ENC-a i AIO-a i tine si pokriven. Tocno objesnjenje ovoga a i za pokazat inspektoru ako zajebava se moze naci na zadnjem AIO dvd-u kada se otvori ima dva-tri pdf file i tamo. Je sve lijepo objasnjeno. Pozdrav

                  Sent from my SM-G960F using Pomorac.net

                  Comment


                    #10
                    Nas je na zadnjen brodu s ovin iscidija vetting.

                    Ne znan kako je kod tebe ali kod nas firma uzima tj odobrava minimum minimuma sto se tice karata. I tako uza sve to pilanje pita ka neku ispravku 50 milja od rute a mi za to nemamo kartu. Uru vrimena nas je cidija samo oko toga.

                    Na kraju naravno nije napisa nista

                    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

                    Comment


                      #11
                      Mi imamo dva ecdisa(master i backup) i 280 take me home karata sto su uglavnom generalne karte. Kod nas lijepo pise da se plotiraju sve obavjesti do 30nm pa nam to full olaksava. Ali za t&p mora biti na karti koja je st'by za putovanje bez obzira na udaljenost.

                      Sent from my SM-G960F using Pomorac.net

                      Comment


                        #12
                        Tako je mora biti na karti koja je stand by za putovanje ali kazen ti zna biti da je t&p 50 milja od rute a mi tu kartu nemamo.

                        Uglavnom sigurno je rijec o substandardu firme ali to se na kraju svali na nas na brodu i onda aj ti miki vodi bitke.

                        Sent from my SM-G930F using Tapatalk

                        Comment


                          #13
                          Nisam sve citao, ali procitao sam pocetak i jos malo.

                          Ovako ovo je admiralty stranica:
                          https://www.admiralty.co.uk/digital-...ectTab=Support

                          Na njoj se moze naci spisak svih HO kojima je T&P ukljucen u ENC. Ostalo AIO ili manualno.
                          To je ono ako ti karta pocinje s UK75412 znaci da je UK... etc...

                          Ovo je glavni link. (prethodni sam stavio da znate di mozete ga naci)
                          https://www.admiralty.co.uk/Admiralt...-NM-Status.pdf

                          Mislim da se ovaj pdf file updateira 2 puta godisnje...


                          Sada sam bas otvorio, izgleda da po novoj ediciji sve zemlje nisu ni u AIO ukljucene
                          Last edited by lalaland; 26-11-18, 07:41 PM.

                          Comment


                            #14
                            Pozz narode.

                            ovako sto se tice t/p notica u ECDIS sustavi.

                            ako koristis admiralty ENC. Imate popis ili ti status of t/p notices u ENC. Prva dva stupca ti govore koje zemlje imaju t/p ukljucen u ENC i samim time ENC je ispravljen i ne moras nikakvu referencu raditi. A ako oces znati imas u ecdisu opciju date depende view ili ti slovo d. Pa mozes vidjeti neke T/P notice.

                            U trecem stupcu ti govori za koje zemlje AIO sadrzava overlay i za njih radis referencu u passage planu.

                            sto se tice ep notica za njih uvjek radis referencu.

                            Comment


                              #15
                              Poz
                              Jos jedan zgodan naputak koji bi moga bit od koristi, triba provjerit dali verzija ecdis-a uopce podrzava AIO. Iz iskustva (sa tek instaliranim novim ecdis-om na brodu, Furuno 3100) znam da na ekranu ima opcija za aktiviranje AIO-a ali ga ta verzija jednostavno ne podrzava.

                              Comment

                              Working...
                              X