Šezdeset godina nositelja hrvatskog pomorstva
Svečanom akademijom jučer je u Rijeci obilježena šezdeseta obljetnica osnutka i djelovanja Pomorskog fakulteta, prve visokoškolske ustanove u gradu, i jedne od najstarijih u Hrvatskoj uopće. Današnji fakultet započeo je s radom 1949. godine kao Viša pomorska škola, a odluka o njenom osnivanju temeljila se na dvama ključnim razlozima.
Prvi je tradicija višestoljetnog privatnog i javnog obrazovanja pomoraca u Rijeci i okolici, a drugi je vezan uz zemljopisni i geopolitički položaj Rijeke kao najveće i najvažnije luke na istočnoj obali Jadrana i jakog brodograđevnog centra. Konac četrdesetih godina dvadesetog stoljeća obilježio je početak intenzivnog razvoja brodarstva, obnove lučke infrastrukture i pomorskog gospodarstva u cjelini. Stoga je Viša pomorska škola osnovana zajedničkim htijenjima pomorskih gospodarstvenika, uspješnih kapetana i upravitelja stroja, profesora i znanstvenika te nadležnih vlasti. Na novoutemeljenim odjelima nautike, brodostrojarstva i pomorsko-ekonomskom smjeru studirali su časnici koji su kasnije upravljali flotom koja se ubrzano gradila, rukovodili brodarskim tvrtkama koje su nastajale, radili i vodili kontrolne i inspekcijske ustanove, lučke kapetanije te lokalne i državne pomorske uprave, istaknuo je u svom govoru dekan Pomorskog fakulteta Pavao Komadina. Naveo je neke od ključnih trenutaka koji su obilježili povijest fakulteta, posebno istaknuvši 1978. godinu kada je Viša škola prerasla u Fakultet za pomorstvo i saobraćaj, a u Londonu usvojena STCW konvencija koja od tada sve do današnjih dana ima presudan utjecaj na obrazovanje pomoraca i pomorskih časnika. Fakultet je do danas doživio nekoliko promjena u ustroju i nazivu, da bi konačno 2001. godine ponio naziv koji i danas nosi – Pomorski fakultet u Rijeci. S obzirom na dugu i uspješnu tradiciju Pomorski fakultet nastojat će, prema Komadininim riječima zadržati svoj primat u obrazovanju pomorskih kadrova na budućem Hrvatskom pomorskom učilištu, a izgledno je da će se nakon pristupa Hrvatske u EU na temeljima fakulteta osnovati i Jadransko pomorsko sveučilište.
Predstavljena monografija
Na svečanosti je predstavljena i monografija »Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci 1949. – 2009.« koja uz povijesni pregled i kronologiju razvitka visokog pomorskog školstva u Rijeci obrađuje i brojne druge teme, s osobitim naglaskom na recentna zbivanja na fakultetu, prikaz Zavoda i Katedri, razvojnih projekata, istraživanja i međunarodne suradnje, obrazovanja pomoraca te studentskih aktivnosti. U posebnom prilogu navedeno je i svo nastavno i nenastavno osoblje u povijesti fakulteta, kao i svi diplomirani studenti od 1951. do 31. srpnja 2009.
Počast preminulima
Na početku svečane akademije dekan Pavao Komadina pozvao je prisutne da minutom šutnje odaju počast svim preminulim nastavnicima, zaposlenicima i studentima fakulteta, pomorcima, hrvatskim braniteljima i nedavno mučki ubijenom studentu Tehničkog fakulteta Aleksandru Abramovu.
U ime Sveučilišta u Rijeci čestitike u povodu 60. obljetnice Pomorskog fakulteta uputio je rektor Pero Lučin, istaknuvši kako je ona ujedno i obljetnica čitavog Sveučilišta.
– Pomorski fakultet je institucija koja je temelj riječkog Sveučilišta. Prije šezdeset godina, u doba kada je svijet bio posve drukčiji od današnjeg, skupina vizionara osnovala je Višu pomorsku školu. Danas Sveučilište, nastalo na temeljima te ustanove, gradi Kampus na Trsatu koji će biti središte znanstveno-istraživačkog rada, a Pomorski fakultet jedna od njegovih okosnica. Zahvaljujem svima koji su u ovih šezdeset godina stvarali Pomorski fakultet, rekao je Lučin.
Župan Zlatko Komadina Pomorski fakultet nazvao je ustanovom koja je nedjeljivi dio pomorske orijentacije Republike Hrvatske te nezaobilazan faktor obrazovanja i razvojnog potencijala u Primorsko-goranskoj županiji.
– Prošlost i budućnost našeg kraja temelje se na pomorstvu, brodarstvu, brodogradnji. Bilo je uspona i padova, a unatoč sadašnjoj krizi vjerujem da će upravo Pomorski fakultet biti jedan od nositelja uspješne obnove i razvoja pomorstva te čvrst jamac gospodarskog razvoja Rijeke i županije, rekao je Komadina.
Šest desetljeća obrazovanja u pomorstvu, koliko ih iza sebe ima Pomorski fakultet, velik je jubilej za cijelu Rijeku, istaknuo je gradonačelnik Vojko Obersnel. On se osvrnuo i na propast riječkog brodarskog diva Croatia Linea, u čijoj je nekadašnjoj zgradi održana jučerašnja svečana akademija. – Volio bih da se proslava najstarije viskoškolske ustanove održava u zgradi najvećeg brodara, ali vjerujem da će u gradu koji se oduvijek razvijao kao važan prometni pravac opet izrasti snažna brodarska kompanija koja će svoje kadrove obrazovati na riječkom Pomorskom fakultetu, rekao je Obersnel. Čestitkama se, u ime Ministarstva mora, prometa i infrastrukture pridružio i Mario Babić, ravnatelj Uprave pomorskog prometa, pomorskog dobra i luka. – Osnivači ovoga fakulteta bili su uistinu dalekovidni ljudi, kada su davne 1949. godine uvidjeli da samo srednjoškolsko obrazovanje nije dovoljno za usvajanje svih potrebnih znanja i novih tehnologija. Ovo osobito ističem zbog nekih danas prisutnih retrogradnih razmišljanja da fakultet nije potreban za stjecanje najviših brodskih zvanja, rekao je Babić. Svečanu akademiju svojim su nastupima uveličali kantautorica Mirjana Bobuš i ženska klapa Luka, a na samom kraju podijeljena su priznanja i zahvale brojnim pojedincima, ustanovama, institucijama i tvrtkama za suradnju i doprinos razvoju Pomorskog fakulteta.
Novilist.hr




Posaljite komentar